Λέσχη καπνιστών Θεσσαλονίκη: Τι αναφέρει ο ιδιοκτήτης της λέσχης.
Λέσχη καπνιστών Θεσσαλονίκη: Σε λέσχη για καπνιστές μετατράπηκε ένα από τα πιο παλιά καφέ της Κάτω Τούμπας, στη Θεσσαλονίκη. Το καφέ της οδού Παπάφη 189, που λειτουργεί από το 1994, πλέον από τις 7 Ιανουαρίου μετατράπηκε στη λέσχη «Sobrero». Τα μέλη της μπορούν να καπνίσουν και να πιουν τον καφέ τους στο εσωτερικό της. Όπως εξηγεί ο ιδιοκτήτης της λέσχης, Σάββας Μαυροματίδης οδηγήθηκε σε αυτή την απόφαση λόγω της πτώσης του τζίρου από την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου και σύμφωνα με τον ίδιο ο τζίρος στο μαγαζί του μειώθηκε κατά 40 %.
Απαντώντας σε όσους ισχυρίζονται ότι τα καφέ θα γίνουν λέσχες, ο κ. Μαυροματίδης τονίζει ότι δεν πρόκειται για εύκολη διαδικασία καθώς χρειάστηκαν μήνες για την δημιουργία της λέσχης. «Θα ήθελα να καθησυχάσουμε τους αντικαπνιστές καθώς δεν είναι εύκολη η διαδικασία να δημιουργηθεί η λέσχη. Θεωρώ ότι μαγαζιά σε ποσοστό 20 % πανελλαδικά μπορούν να γίνουν λέσχες», επισημαίνει. Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει μέλος της λέσχης μπορεί να κάνει εγγραφή στο κατάστημα και να του παραχωρηθεί η κάρτα μέλους, την οποία θα πρέπει να επιδεικνύει κάθε φορά που εισέρχεται στον χώρο.
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2020/01/τσιγαρο-1-640x400.jpg)
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2020/01/garo-2-640x400.jpg)
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2020/01/garo-3-640x400.jpg)
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2020/01/tsigaro-6-640x400.jpg)
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2020/01/aro-640x400.jpg)
![AlphaFreePress](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/themes/whsk_alpha_new/common/imgs/logo-min.png)