alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Δόθηκαν 17 εισιτήρια

Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Δόθηκαν 17 εισιτήρια

Γιουρόπα Λιγκ - αγωνιστικό: Προκρίθηκαν οι πρώτες ομάδες σε όλους τους όμιλους και μένουν 7 προκρίσεις και οι πρωτιές για να “καθαρίσει η μπουγάδα”

Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Μετά τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής εξασφαλίστηκαν 17 προκρίσεις. Πέρασαν Ρόμα, Σλάβια, Λεβερκούζεν, Ρέιντζερς, Μπενφίκα, Γρανάδα, Αϊντχόβεν, Λέστερ. Αλλά και οι Μπράγκα, Λιλ, Μίλαν, Βιγιαρεάλ, Αντβέρπ, Τότεναμ Ντινάμο Ζάγκρεμπ, Χόφενχαϊμ, Ερυθρός Αστέρας.

Η Μίλαν επιβλήθηκε 4-2 της Σέλτικ. Στο 7’ ο Ρόγκιτς έκανε το 0-1 και εφτά λεπτά αργότερα ο Έντουαρντ έγραψε το 0-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 24’ (Τσαλχάνογλου 1-2) και το 26’ (Καστιγιέχο 2-2), ενώ στο β’ μέρος, οι «ροσονέρι» το γύρισαν. Στο 50’ ο Χάουγκε έκανε το 3-2 και το σκορ έκλεισε με τον Μπραχίμ Ντίαζ στο 80’!

Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Αλκμααρ και Νάπολι

Δυνατή αναμέτρηση στο «Στάδιο AFAS». Άλκμααρ και Νάπολι έμειναν ισόπαλες στο 1-1. Οι «παρτενοπέι» μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να πάρουν αμέσως το πρωτάθλημα. Στο 6’ ο Μέρτενς έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έκαναν φάσεις, όμως δεν μπόρεσαν να την αξιοποιήσουν. Οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν υποδειγματικά και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα.

Στο β’ μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολλοί δυνατά και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Στο 54’ ο Μάρτινς Ίντι έκανε το 1-1. Ενώ, έξι λεπτά αργότερα έχασαν και μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν. Όμως, ο Οσπίνα απέκρουσε την εκτέλεση του Κουπμέινερς. Το παιχνίδι συνέχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τη νίκη, ωστόσο το αποτέλεσμα έμεινε ισόπαλο. Έτσι, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, αφού Άλκμααρ, Νάπολι και Σοσιεδάδ θα διεκδικήσουν την πρόκριση.

Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Τα άλλα αποτελέσματα