Δήμος Μαραθώνα: Ξεκίνησε η τοποθέτηση ακόμα 4 μηχανισμών (ράμπες Sea Access) για την εξυπηρέτηση πρόσβασης στη θάλασσα ατόμων με αναπηρία.
Ξεκίνησε η τοποθέτηση ακόμα 4 μηχανισμών (ράμπες Sea Access) για την εξυπηρέτηση πρόσβασης στη θάλασσα ατόμων με αναπηρία. Μαζί με τις 2 που προϋπήρχαν (ράμπες Sea Track) στην κατασκήνωση του Αγίου Ανδρέα και στην παραλία της Νέας Μάκρης στη θέση Αύρα οι οποίες θα επανεγκασταθούν, θα διατίθενται συνολικά 6 τέτοια σημεία για όσους αντιμετωπίζουν κινητικές δυσκολίες.
Με την ολοκλήρωση των εργασιών οι παραλίες με τα νέα σημεία πρόσβασης, θα διαθέτουν ομπρέλες, ξαπλώστρες, αποδυτήρια και τουαλέτες.
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2021/05/sea-access-palio-pedio-volis-sxinias-1024x1024-1.jpg)
Τα 4 νέα σημεία είναι τα εξής:
- παλιό πεδίο βολής στην παραλία Σχινιά,
- παραλία Μαραθώνα Άγιος Παντελεήμονας,
- παραλία Αγίας Κυριακής,
- παραλία Ζούμπερι.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο δήμος Μαραθώνα είναι ο μοναδικός δήμος με τόσα σημεία στήριξης των ανθρώπων που δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στις παραλίες με άλλον τρόπο.
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2021/05/sea-access-palio-pedio-volis-sxinias-2-1024x1024-1.jpg)
![AlphaFreePress](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/themes/whsk_alpha_new/common/imgs/logo-min.png)