Παραολυμπιακοί: Χάλκινο για τον Δημήτρη Μπακοχρήστο στην άρση βαρών.
Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στους Παραολυμπιακούς Αγώνες ο Δημήτρης Μπακοχρήστος. Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης πήρε την τρίτη θέση σηκώνοντας 165 κιλά. Λόγω σωματικού βάρους έχασε το αργυρό μετάλλιο από τον Γάλλο Μπουρλόν που σήκωσε τα ίδια κιλά, ενώ το χρυσό πήρε ο Ντεκτιράεφ από το Καζακστάν, ο οποίος σήκωσε 174κ. Ο Μπακοχρήστος είχε πετυχημένες και τις τρεις προσπάθειές του. Η πρώτη ήταν στα 157κ., η δεύτερη στα 163κ., ενώ η τρίτη στα 165κ. που του έδωσε και μία θέση στο βάθρο, καθώς ο Αιγύπτιος Αμπντελμαζίντ σήκωσε 164κ.
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2021/08/5359089-1.jpg)
Ακολουθήστε μας
στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
![AlphaFreePress](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/themes/whsk_alpha_new/common/imgs/logo-min.png)