Οδοντίατρος - rapid test: Οι ανεμβολίαστοι ασθενείς προσέρχονται με αρνητικό rapid test 48 ωρών. Εξαιρούνται τα έκτακτα περιστατικά.
Μετά τις αντιδράσεις από τους οδοντιάτρους για τα μέτρα της προσέλευση των ασθενών στα οδοντιατρεία, η Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία, μετά και από τις διευκρινήσεις του υπ. Υγείας, γνωστοποίησε τις νέες επικαιροποιημένες οδηγίες για την προσέλευση ασθενών και συνοδών στα ιατρεία.
Σύμφωνα με αυτές, ισχύουν τα εξής:
- Εμβολιασμένοι ασθενείς: Προσέρχονται κανονικά, χωρίς επιπρόσθετο έλεγχο.
- Συνοδός ασθενούς: Εάν επιβάλλεται η παρουσία του, πρέπει να είναι εμβολιασμένος ή να διαθέτει rapid test 48 ωρών.
- Ανεμβολίαστοι ασθενείς: Προσέρχονται με αρνητικό rapid test 48 ωρών. Εξαιρούνται τα έκτακτα περιστατικά με χαρακτήρα επείγοντος ή για εκτέλεση πράξης χωρίς παραγωγή αερολύματος. Δηλαδή, διενεργείται μόνο διαγνωστικός έλεγχος.
- Παιδιά σχολικής ηλικίας: Προσέρχονται με την εξέταση, δηλαδή self test 48 ωρών, που ήδη έχουν διενεργήσει για τη φυσική τους παρουσία στο σχολικό πρόγραμμα.
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2021/09/odontiatros-1-600x450.jpg)
Ακολουθήστε μας
στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
![AlphaFreePress](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/themes/whsk_alpha_new/common/imgs/logo-min.png)