24

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-1: Η Ένωση έμεινε «όρθια» στο Φάληρο

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-1: Η Ένωση έμεινε «όρθια» στο Φάληρο

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-1: H ΑΕΚ πήρε «χρυσό» βαθμό για τη συνέχεια των πλέι οφ της Super League.

Η ΑΕΚ πήρε «χρυσό» βαθμό στο Φάληρο, μετά την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, ωστόσο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το γκολ του Καρβάλιο στο 30ό λεπτό μετά την πολύ όμορφη χαμηλή σέντρα του Γιώργου Μασούρα στο δεύτερο δοκάρι. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43′ ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σιμάνσκι πρόλαβε τον Εμβιλά και με κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Βατσλίκ, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσια.

Στην… επανάληψη, και συγκεκριμένα από το 60 και μετά, ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό της αναμέτρησης, η ΑΕΚ φαινόταν κουρασμένη, και έτσι οι Πειραιώτες δημιουργούσαν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, έχοντας και δοκάρι με τον Μασούρα. Στη συνέχεια δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Έτσι, η ΑΕΚ πήρε «χρυσό» βαθμό για τη συνέχεια των πλέι οφ της Super League.