Στα πλαίσια τακτικού προληπτικού ελέγχου υποβλήθηκε σε rapid test και βρέθηκε θετικός
Στο 424 Γενικό Στρατιωτικό Νοσοκομείο Εκπαιδεύσεως νοσηλεύεται ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος, ο οποίος, στα πλαίσια τακτικού προληπτικού ελέγχου υποβλήθηκε σε rapid test και βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό.
Σε ανακοίνωσή της η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης αναφέρει ότι η εισαγωγή στο νοσοκομείο έγινε καθαρά για προληπτικούς λόγους και προκειμένου να υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις.
«Σύμφωνα με τους θεράποντες ιατρούς η κατάσταση της υγείας του είναι εξαιρετική και δεν εμπνέει καμία ανησυχία. Κρίνεται όμως σκόπιμη η παραμονή του στο Νοσοκομείο προς το παρόν, προκειμένου να έχει την καλύτερη ιατρική παρακολούθηση», επισημαίνεται στην ανακοίνωση.
![AlphaFreePress](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/themes/whsk_alpha_new/common/imgs/logo-min.png)