Μαρσέιγ - ΑΕΚ: Έχει ακόμη ελπίδες πρόκρισης
Δύσκολο βράδυ για την ΑΕΚ στη χθεσινή αναμέτρηση κόντρα στην Μαρσέιγ για τους ομίλους στο Europa League. Η ΑΕΚ, στο παιχνίδι με τους Γάλλους έκανε την πρώτη της ήττα με αποτέλεσμα να πέσει από την κορυφή στην 2η θέση του ομίλου με 4 βαθμούς ενώ η Μαρσέιγ ανέβηκε στην πρώτη με 5 βαθμούς. Οι ομάδες είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, κάτι που αυξάνει την αγωνία για το ποιες θα πάρουν την πρόκριση.
Η Ένωση παραμένει πάντα σε τροχιά πρόκρισης και βρίσκεται στην ισοβαθμία αυτή στη δεύτερη θέση καθώς είχε επικρατήσει της Μπράιτον στην Αγγλία που νίκησε τον Άγιαξ 2-0. Ο στόχος, όπως τον είχε θέσει ο Αλμέιδα παραμονές του πρώτου αγώνα στο Μπράιτον, είναι φυσικά η πρόκριση και η συνέχεια στο Europa League παρά το επίπεδο των αντιπάλων σε αυτόν τον όμιλο, κι ενώ υπάρχει βέβαια και περίπτωση της 3ης θέσης που δίνει το εισιτήριο για το Conference League.
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2023/10/F9YUvlTXAAAjeky-527x450.jpg)
Οι φάσεις των 2 ομάδων
Οι Μασσαλοί, προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό κάνοντας το 1-0. Δεν υπήρχε καμία άλλη ευκαιρία στον αγώνα με την γαλλική ομάδα να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο, η ΑΕΚ σκόραρε στο 53ο λεπτό με τον Πινέδα. 4 λεπτά αργότερα, ένα λάθος του τερματοφύλακα της ΑΕΚ Στάνκοβιτς έφερε την κόκκινη κάρτα (στο 57ο λεπτό) που χάρισε πέναλτι στην γαλλική ομάδα. Στο 60ο λεπτό η Ένωση έμεινε πίσω στο σκορ 2-1, στο 69ο λεπτό ήρθε και άλλο πέναλτι όπου το σκορ διαμορφώθηκε 3-1. Οι αποφάσεις των διαιτητών οδήγησαν τους «κιτρινόμαυρους» σε μια ήττα από τη Μαρσέιγ.
Η ατμόσφαιρα πολύ φιλική
Η ατμόσφαιρα που δημιούργησε η Μαρσέιγ ήταν τρομερή με τους Γάλλους να δημιουργούν και σε αυτό το παιχνίδι ένα εντυπωσιακό κορέο. Αναλυτικά, η αδελφοσύνη που ενώνει τις 2 ομάδες έκαναν 2 οπαδούς – ο ένας ντυμένος κιτρινόμαυρα και ο άλλος στα μπλε – να ποζάρουν αγκαλιά γράφοντας “Original ultras” ενώ το πέταλο το μισό ήταν άστρο μπλε και το άλλο μισό κιτρινόμαυρο.
![AlphaFreePress](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/themes/whsk_alpha_new/common/imgs/logo-min.png)