Euro 2024 Αλβανία – Ισπανία: Στους 16 η ομάδα του Λουίς ντι λα Φουέντε

Αλβανία - Ισπανία: Ο Φεράν Τόρες ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού

25.06.2024 | 08:55
Γράφει ο Κωνσταντίνος Καραμάνογλου
Τελειόφοιτος Sport Management

Χθες (24/6) ολοκληρώθηκε και ο 2ος όμιλος. Συγκεκριμένα το ένα παιχνίδι μεταξύ Αλβανία – Ισπανία, οι Ισπανοί πέρασαν στην φάση των 16, ενώ οι Αλβανοί αποχαιρετάνε το Euro 2024. Η ομάδα του, Λουίς ντι λα Φουέντε, επικράτησε με σκορ 1-0 τερματίζοντας στην πρώτη θέση αλλά και κάνοντας 3/3.

Ο αγώνας

Αναλυτικά, η πρώτη απειλή ήταν στο 12ο λεπτό που προειδοποίησε με την κεφαλιά του Μερίνο, την οποία απομάκρυνε με σωτήρια επέμβαση ο Στρακόσια. Ένα λεπτό μετά οι Ισπανοί πέτυχαν γκολ με τον Φεράν Τόρες, μετά την έξοχη κάθετη του Όλμο. Μετά από κάθετη του Όλμο ο μεσοεπιθετικός της Μπαρτσελόνα με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραία φάλτσα. Οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι, με την Αλβανία να έχει δύο – τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Ο ενθουσιασμός της Αλβανίας κόπασε μετά το γκολ και οι Ισπανοί κυκλοφορούσαν χωρίς πίεση την μπάλα. Ο Όλμο προσπάθησε να σκοράρει δις, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ στο 41ο λεπτό η ωραία κεφαλιά που πήρε ο Τόρες πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Στρακόσια.

Η Αλβανία είχε την πρώτη της τελική στο ματς με τον Ασλάνι που επιχείρησε ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Ράγια εκτινάχθηκε και απομάκρυνε.

2ο ημίχρονο

Οι Αλβανοί, δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το δεύτερο ημίχρονο. Η Ισπανία ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και ο Χοσέλου λίγο έλειψε να σκοράρει με την απίθανη έμπνευση που είχε στο 46ο λεπτό, η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Όλμο δοκίμασε ένα φιλόδοξο σουτ από τη μεσαία γραμμή, το οποίο πέρασε άουτ. Η Αλβανία είχε τη δεύτερη μεγάλη στιγμή της στο ματς με τον Μπρόγια, ο οποίος εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ράγια με ενστικτώδη επέμβαση απομάκρυνε την μπάλα.

Όσο περνούσε η ώρα οι Αλβανοί ρίσκαραν όλο και περισσότερο για να πετύχουν κάποιο γκολ. Στο 78′ ο Ασλάνι ελίχθηκε ωραία και έκανε ένα καλό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ράγια πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Μπρόγια μέσα από την περιοχή.

Ετικέτες
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:
Σύγκρουση Rafale στη Γαλλία: Νεκροί εντοπίστηκαν οι δύο πιλότοι που αγνοούνταν 25.06.2024 | 08:55
Το μοναστήρι της Θεοτόκου Βύσσιανης, η Παναγία Εικοσιφοίνισσα: Πέντε εμβληματικές μονές στη χάρη Της 25.06.2024 | 08:55
Με την επίθεση στο Κουρσκ η Ουκρανία έθεσε τις συνομιλίες για ειρήνη σε μακρά παύση, λέει το ρωσικό ΥΠΕΞ 25.06.2024 | 08:55
Έκκληση του ΕΚΕΑ για αίμα: «Οι ανάγκες των συνανθρώπων μας δεν πάνε διακοπές» 25.06.2024 | 08:55
Οι απαντήσεις της Τούνη στα σεξιστικά σχόλια για το βίντεο με την ξαδέρφη της - "Εσύ ξέρεις καλύτερα από ταρίφες" 25.06.2024 | 08:55
Xαλκιδική: Παρατείνεται η απαγόρευση κυκλοφορίας σε Κασσάνδρα, Σιθωνία και Αριστοτέλη 25.06.2024 | 08:55
Γενηδουνιάς στους επικριτές της Εθνικής πόλο: Σε εσάς τους παντογνώστες, θα σας δώσουμε λόγο να κάνετε ξανά κωλοτούμπα 25.06.2024 | 08:55
Τέσσερις νεκροί από πνιγμό μέσα σε λίγες ώρες σε ελληνικές θάλασσες 25.06.2024 | 08:55