Τζαμάικα – Βενεζουέλα: Στην κορυφή του ομίλου και με 3 στα 3

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Κωνσταντίνος Καραμάνογλου

Τζαμάικα - Βενεζουέλα: Με 3 γκολ στο δεύτερο μέρος

01.07.2024 | 14:55

Τα ξημερώματα της Δευτέρας (1/7) η Τζαμάικα αντιμετώπισε την Βενεζουέλα για τον 2ο όμιλο της τελευταίας αγωνιστικής του Copa America. Η Βενεζουέλα έκανε 3/3, κερδίζοντας 3-0, με αποτέλεσμα να περνά στην επόμενη φάση μαζί με το Εκουαδόρ.

Το παιχνίδι

Η πρώτη καλή φάση ήταν στο 16ο λεπτό για το Βενεζουέλα να επιτίθεται από τα δεξιά με τον Μακίς κάνοντας το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει εκτός. Η Τζαμάικα με αντεπίθεση στο 21ο λεπτό κάνει την πρώτη καλή φάση και μετά από πολλές κόντρες μέσα στην μεγάλη περιοχή του Εκουαδόρ, κάνει σέντρα ο Μπέιλ, με τον Σέφας να παίρνει μια κεφαλιά ψαράκι, αλλά η μπάλα πηγαίνει άουτ.

Στο 41ο λεπτό το Βενεξουέλα από τα αριστερά επιτίθεται με τον Μακίς να κάνει σέντρα – σουτ με τον Ουέιτ να απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την ισοπαλία και το 0 να κυριαρχεί.

2ο ημίχρονο

Η πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου ήταν στο 49ο λεπτό με την Βενεζουέλα να πιέζει για γκολ. Συγκεκριμένα, με μια σέντρα από τα δεξιά του Αραμπούρου, παίρνει την κεφαλιά ο Μπέλο με την μπάλα να την στέλνει στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. 6 λεπτά αργότερα η Βενεζουέλα ξανά πιέζει βρίσκοντας δίχτυα με τον Ροντόν μετά από τετα-τετ και πολλά σώματα στην μικρή περιοχή, με κάποιον τρόπο σκοράρει κάνοντας το 2-0.

Οι δύο ομάδες πίεζαν για γκολ, όπως στο 59 με σουτ εκτός περιοχής από τον Γιάνχελ Ερέρα, αλλά και για την Τζαμάικα στο 77ο λεπτό από τον Ντίκσον με την μπάλα να βρίσκει στον τερματοφύλακα και να την διώχνει κόρνερ. Το 3-0 ήρθε στο 85ο λεπτό μετά από υπέροχη πάσα του Αντράντε στον Έρικ Ραμίρες με τον ίδιο να στέλνει στην μπάλα στα δίχτυα. Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος με την Βενεζουέλα να παίρνει το τρίποντο.

Ετικέτες
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:
Αλλάζουν όλα στις υπηρεσίες υγειονομικού ελέγχου της Περιφέρειας Αττικής, με απόφαση του Νίκου Χαρδαλιά 01.07.2024 | 14:55
Η πρώτη εμφάνιση του Τραμπ μετά την απόπειρα δολοφονίας του - Η αλλαγή στη φρουρά του 01.07.2024 | 14:55
Παναγιωτόπουλος: Άδεια διαμονής θα σημαίνει αυτομάτως και έκδοση ΑΜΚΑ για τους νόμιμους μετανάστες 01.07.2024 | 14:55
Αφιερώματα σε Μπέλλου - Γαβαλά, αλλά και live Encardia - Alejandro Diaz, στην τρίτη εβδομάδα του Φεστιβάλ Ρεματιάς – Νύχτες Αλληλεγγύης 2024 01.07.2024 | 14:55
Ηθοποιός ξυλοκόπησε σε κατάσταση μέθης τον σύζυγό της στην Κάρυστο 01.07.2024 | 14:55
Tουριστική Προβολή της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης στα Effie Awards 2024 01.07.2024 | 14:55
«Συνέχισε να δουλεύεις, αδερφέ, γιατί μπορείς τα πάντα» - Η συμβουλή του Ρόδρι στον Γιαμάλ  01.07.2024 | 14:55
Πλεύρης για Novartis: Αν βγουν οι κουκούλες θα δούμε το μεγαλύτερο σκάνδαλο της μεταπολίτευσης που έστησε ο ΣΥΡΙΖΑ 01.07.2024 | 14:55