Δομινικανή Δημοκρατία – Ελλάδα: Άνετη νίκη για την ομάδα του Σπανούλη

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Κωνσταντίνος Καραμάνογλου

Δομινικανή Δημοκρατία - Ελλάδα: Ο Greek Freak MVP του αγώνα

04.07.2024 | 08:38

Χθες (3/7) η Εθνική Ελλάδας έπαιξε με την Δομινικανή Δημοκρατία για το πρώτο τους παιχνίδι για το Προολυμπιακό Τουρνουά στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Σπανούλη επικράτησε την πρεμιέρα με 82-109 και απόψε η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Αίγυπτο.

Να σημειωθεί ότι, ο MVP  του αγώνα ήταν ο ένα και μοναδικός Γιάννης Αντετοκούνμπο που έβαλε 32 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Με Καλάθη, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Γιάννη, Παπαγιάννη άνοιξε το ματς η Εθνική, με τον Αντετοκούνμπο να ανοίγει το σκορ σαν σε προπόνηση. Ο Greek Freak δεν είχε, όπως αναμενόταν, αντίπαλο κοντά στο καλάθι και οι συμπαίκτες του τον έψαχναν, με εκείνον να καρφώνει εκπληκτικά για το 10-15 στο 5′ πριν πάει στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες. Οι Δομινικανοί ήταν μαχητικοί, έμειναν σχετικά κοντά στο σκορ, όμως στο φινάλε της περιόδου το 15-25 δεν τους έδινε πολλά περιθώρια να ονειρεύονται.

Στις αρχές της δεύτερης ο Γιάννης έβαλε τον Ντουάρτε στο καλάθι με καρφωματάρα για το 20-29, για να ακολουθήσει trash talking των δύο πριν μπει ο Λαρεντζάκης στη μέση και χρεώσουν οι διαιτητές τον τελευταίο με τεχνική ποινή. Μια πτώση του Τολιόπουλου στον αστράγαλο του Αντετοκούνμπο πάγωσε το ΣΕΦ, όμως ο Greek Freak έμεινε στο ματς, σκόραρε και έφτιαξε την επόμενη φάση για το 20-33 στο 12′. Το σκορ πηγε ψηλά, η Ελλάδα είχε υπομονή και ισορροπία, ο Σπανούλης έκανε το ροτέισον που είχε στο μυαλό του και το 41-56 του ημιχρόνου είχε χορτάσει τους πάντες στο Φάληρο.

Ο Σπανούλης άνοιξε το δεύτερο μέρος με τον Γιάννη στο πέντε και εκείνος είχε fadeaway δίποντο και τρίποντο για το 41-61. Δεν είχε αντίπαλο σε άμυνα κι επίθεση, όμως και οι Δομινικανοί ήταν σκληροί. Μείωσαν στους 11 (58-69 στο 26′) για να καλέσει η Εθνική timeout, να βάλουν οι Γουόκαπ – Μήτογλου από ένα τρίποντο για το 58-75 και να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 65-80. Από εκεί και πέρα χρειαζόταν καλή διαχείριση, η Ελλάδα την έκανε μπροστά και πισω και πήρε το αποτέλεσμα χωρίς προβλήματα.