Οδός Αλεξάνδρας Λάτα: «Σε αυτό εδώ το δρόμο θα συναντώ την κόρη μου και θα τα λέμε όπως παλιά», σημείωσε η μητέρα της Κλαούντια, Άλμα Λάτα
Σε ιδιαίτερα φορτισμένο κλίμα έγινε το πρωί της Παρασκευής (12/07) η τελετή ονοματοδοσίας οδού, στη μνήμη της Κλαούντια-Αλεξάνδρας Λάτα, που χάθηκε στο τραγικό δυστύχημα των Τεμπών. Σύμφωνα με τoπικές πηγές η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε δίπλα από το κτίριο της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας.
«Σε αυτό εδώ το δρόμο θα συναντώ την κόρη μου και θα τα λέμε όπως παλιά. Ο πόνος είναι αβάστακτος, αλλά είμαι ευχαριστημένη που η Λάρισα δεν ξεχνά», σημείωσε η μητέρα της Κλαούντια, Άλμα Λάτα. «Η Λάρισα τηρεί την υπόσχεσή της και δεν ξεχνά», πρόσθεσε ο δήμαρχος Λαρισαίων, Θανάσης Μαμάκος, αναφέροντας πως προχωρούν οι διαδικασίες για την ανέγερση μνημείου εις μνήμη των νεκρών του πολύνεκρου δυστυχήματος.
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2024/07/larissa-3-640x427.jpg)
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2024/07/larissa-4-640x427.jpg)
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2024/07/larissa-5-640x427.jpg)
Πολιτικές και στρατιωτικές Αρχές στο σημείο
Στο σημείο, που βρέθηκαν πολιτικές και στρατιωτικές Αρχές της πόλης, ο π. Γεώργιος, τέλεσε επιμνημόσυνη δέηση πριν μεταβούν στα σημεία που τοποθετήθηκαν οι ταμπέλες που «σφράγισαν» το δρόμο με τη μνήμη της Κλαούντιας – Αλεξάνδρας Λάτα.
![AlphaFreePress](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/themes/whsk_alpha_new/common/imgs/logo-min.png)