15

Αυγούστου 2024

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Κολύμβηση Ολυμπιακοί 2024: Δεύτερος τελικός για τον Απόστολο Χρήστου

Κολύμβηση Ολυμπιακοί 2024: Δεύτερος τελικός για τον Απόστολο Χρήστου

Κολύμβηση Ολυμπιακοί 2024: Προκρίθηκε στον τελικό των 200μ ύπτιο ο Χρήστου, με την 4η καλύτερη επίδοση

Στενοχωρημένος από την απώλεια του μεταλλίου στα 100μ. ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, ο Απόστολος Χρήστου είχε δηλώσει αμέσως μετά τον τελικό ότι θα αποσυρθεί από τα 200μ. Όταν ηρέμησε και το ξανασκέφθηκε, αποφάσισε να μην αφήσει χαμένη την ευκαιρία να «πέσει» σε άλλο ένα αγώνισμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, έστω κι αν θεωρητικά δεν είχε πολλές πιθανότητες διάκρισης. Απόψε, ο Απόστολος Χρήστου μπορεί να αισθάνεται απόλυτα δικαιωμένος για την τελική επιλογή του, αφού έγινε ο δεύτερος Ελληνας κολυμβητής (μετά τον Σπύρο Γιαννιώτη στους Ολυμπιακούς της Αθήνας) που θα μετάσχει σε δεύτερο τελικό, και μάλιστα στην ίδια διοργάνωση.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα σημείωσε ατομικό ρεκόρ στους ημιτελικούς του αγωνίσματος με 1:56.33, κατέλαβε στο σύνολο την τέταρτη θέση και αύριο το βράδυ (1/8, 21:38) θα βρεθεί στην εκκίνηση του τελικού, εκεί όπου όλα μπορούν να συμβούν. Άλλωστε, οι χρόνοι στα 200μ. ύπτιο φέτος κινούνται σε μέτρια επίπεδα και τα προγνωστικά είναι παρακινδυνευμένα. Ο 19χρονος Απόστολος Σίσκος δεν κατάφερε να πλησιάσει το ρεκόρ του (1:55.42) και με 1:57.77 κατετάγη 14ος και αποκλείστηκε. Η χρονιά του πάντως ήταν επιτυχημένη, με το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου και την έκτη θέση στο Παγκόσμιο της Ντόχα, και θα έχει σίγουρα και άλλες… Ολυμπιακές ευκαιρίες στο μέλλον. Το φαβορί του αγωνίσματος, ο Ούγγρος παγκόσμιος πρωταθλητής του 2023 Χούμπερτ Κος, ήταν ο μόνος που «κατέβηκε» στους ημιτελικούς -οριακά- το 1:56, σημειώνοντας επίδοση 1:55.96. Ακολούθησαν ο Ελβετός Ρόμαν Μιτιούκοφ με 1:56.05 και ο Νοτιοαφρικανός Πίτερ Κέτζε με 1:56.09, ενώ τον ίδιο ακριβώς χρόνο με τον Χρήστου (1:56.33) πέτυχε ο Γερμανός Ολυμπιονίκης των 400μ. ελεύθερο, Λούκας Μέρτενς. Στον τελικό πέρασαν επίσης, ο Αμερικανός Κίτον Τζόουνς (1:56.39), ο Γάλλος Μεουέν Τομάκ (1:56.43) και ο Ισπανός Ούγκο Γκονζάλεθ (1:56.52). Εκτός τελικού έμεινε ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, που ήταν «χρυσός» στο Ρίο και ασημένιος στο Τόκιο, ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν, που ήταν νικητής στα 100μ. (αλλά δεν είναι το ίδιο καλός στα 200μ.), αλλά και ο Γάλλος Γιοάν Εντόι-Μπρουάρ, πρωταθλητής Ευρώπης το 2022.