Ντούσκος Τσεχία: Τερμάτισε σε χρόνο 06:51.54 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό
Ως 3ος της 1ης ημιτελικής σειράς προκρίθηκε ο Στέφανος Ντούσκος στον τελικό του σκιφ, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας που διεξάγεται στο Ρατσίτσε της Τσεχίας. Ο Στέφανος Ντούσκος, «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, τερμάτισε σε χρόνο 06:51.54 εξασφαλίζοντας από την τελευταία θέση που έδινε πρόκριση την παρουσία στα έξι κορυφαία πληρώματα του κόσμου.
Την πρώτη θέση στην ημιτελική σειρά του Γιαννιώτη σκιφίστα, στο Ρατσίστε της Τσεχίας, κατέλαβε ο Ολλανδός Μέλβιν Τβέλααρ ( 06:48.04), ενώ ως δεύτερος προκρίθηκε στον τελικό ο Νορβηγός Κγιέτιλ Μπορτς (06:50.73). Την Κυριακή (25/09), στις 15:44, οι έξι κορυφαίοι σκιφίστες του κόσμου, ανάμεσα στους οποίους ο Στέφανος Ντούσκος, θα διεκδικήσουν μια θέση στο βάθρο. Ο Στέφανος Ντούσκος θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο που δεν έχει κατακτήσει ποτέ Έλληνας κωπηλάτης στο θεσμό στο συγκεκριμένο αγώνισμα.
![](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/uploads/2022/09/ntouskos-1-640x427.jpg)
Οι έξι του τελικού στο σκιφ έχουν ως εξής:
Στέφανος Ντούσκος ΕΛΛΛΑΔΑ
Μέλβιν Τβέλααρ Ολλανδία
Κγιέτιλ Μπορτς Νορβηγία
Όλιβερ Τσάιντλερ Γερμανία
Γκριμ Τόμας Μ. Βρετανία
Τζόρνταν Πέρι Νέα Ζηλανδία
![AlphaFreePress](https://www.alphafreepress.gr/wp-content/themes/whsk_alpha_new/common/imgs/logo-min.png)